Jakub Konecký

Jak jsem se dostal k focení

K focení jsem poprvé přičichl v roce 2003, kdy jsem od rodičů dostal svůj první foťák. Byl jím digitál Canon A40 (stále ho mám a je funkční), a já se tak bez jakékoli analogové průpravy začal seznamovat s fotografií. Většinou to bylo metodou pokud omyl, ale to digitální fotografie snese. Brzy jsem také začal narážet na různá omezení, která kompakt skrývá.

Mezníkem se pro mě stal rok 2009, protože v tomto roce jsem si pořídil první zrcadlovku, kterou byl Nikon D60 společně se základním objektivem. Svět zrcadlovek mi ukázal netušené možnosti a já se začal zajímat o to jak přestat „cvakat“ a začít fotit. Značce Nikon jsem zůstal věrný až do současnosti, ale modelů těl a objektivů jsem vyzkoušel spoustu.

Zatím posledním zásadní změnou ve fotografické výbavě byl rok 2018, kdy jsem si pořídil fullframe Nikon D750, a zjistil jsem o čem je focení s „pravou zrcadlovkou“. Současně teď používám pro různé účely několik těl a ještě větší počet objektivů, ale k největší oblibě se teď těší D750 doplněná buď zoomem 24-70mm f/2,8 nebo pevným skle 85mm f/1,8.     

Co fotím

Začínal jsem dokumentováním svých koníčků, ale postupně jsem zjistil, že nechci jen zaznamenávat skutečnost, ale chci dát svým fotkám nějakou myšlenku. Netvrdím, že se to daří, ale snažím se. Vždycky mě potěší, když se moje fotky líbí. V rámci své práce a dalších projektů jsem také přičichl k produktové fotografii. Poslední dobou mě baví focení lidí a velkou výzvou jsou svatby. Je to sice extrémně náročné, protože focení svatby spojuje spoustu fotografických disciplín, ale člověk při tom trénuje pohotovost, a naučí se dělat některé fotografické postupy automaticky.    

Kde beru inspiraci

Ve focení se neustále snažím zlepšovat a posouvat dál, takže když je nálad a čas (toho druhého se moc nedostává) čtu knihy nebo články na internetu, sleduji videa a tutoriály, případně se inspiruji v galeriích výborných fotografů, především pak následujících:

  • Bryan Peterson
  • Roman Pihan
  • Jan Březina
  • Jan Šibík
  • Ivo Nowi Novák
  • Radek Caga